115772-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster Skellefteå
Referensnummer: RS 1682-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser städtjänster i Skellefteåområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Städområde 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
BEHOV OCH OMFATTNING
Upphandlingen omfattar utförande av städtjänster på Regionens hälsocentraler och folktandvårdens lokaler i Skellefteåområdet. Uppdraget är uppdelat i två städområden som redovisas i bilaga 3 Städområde 1 och bilaga 4 Städområde 2. Städytan är beräknad till:
· Städområde 1: 10 817,2 m2
· Städområde 2: 11 339 m2
En leverantör antas för varje städområde. Anbud kan lämnas för ett eller båda städområden.
Städområde 2
Del nr: 2