115792-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ansökningsinbjudan IT-drift Datacenter
Referensnummer: 2022-5103-577
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av IT-driftstjänsten för Datacenter till CSN, detta benämns fortsättningsvis som Tjänsten. Leverantören ska leverera Tjänsten som ett helhetsansvar och som en funktion till CSN.
Tjänsten ska:
 ha erforderlig stabilitet och tillgänglighet.
 under hela kontraktstiden vara aktuell ur ett livscykelperspektiv.
 ha erforderlig säkerhet.
 vara kostnadseffektiv.
 vara skalbar och flexibel.
Leverantörens helhetsansvar innebär att denne ska tillhandahålla bland annat erforderliga produkter, varor, tjänster, programvaror med mera, förutom där det uttryckligen anges som CSN:s åtagande.
Tjänsten ska tillhandahållas i Leverantörens lokaler. Leverantörens datorhallar ska som lägst uppfylla skyddsnivå 3 i enligt Bilaga 3,2 ”MSB Vägledning för fysisk Informationssäkerhet i IT-utrymmen”. Datorhallarna ska vara placerade i Sverige för att uppfylla CSN:s behov av placering och anslutning till Swedish Government Secure Intranet (SGSI), se bilaga 4 ”MSB handbok för SGSI V2,4”.
Tjänstens innehåll definieras med följande exempel:
 Tjänsten etableras genom ett Införandeprojekt som erfordrar etappvisa delleveranser vilka tas i bruk före Avtalad startdag där Leverantören även stödjer CSN i att flytta sina system.
 Datacentertjänster:
 Server (Redhat Linux, Microsoft Windows server, IBM AiX, Sun Solaris).
 Lagring.
 Backup/restore.
 Databas (SQL kluster).
 Placering i datahall.
 Kommunikation:
 WAN/LAN.
 Brandvägg.
 DNS.
 DHCP.
 Internet Access (för exempelvis kundkanaler och integrationer).
 Katalogtjänst.
 Teknisk drift – datacenter.
 E-posttjänst mail-gateway.
 Virtual Desktop Infrastructure (VDI).
 Applikationsdrift:
 Batch-drift (övervaka batch med åtgärd).
 Övervakning och loggning:
 Driftövervakning.
 Configuration Management Database (CMDB).
 Rapportering.
 Dokumentation.
 Incident och problemhantering.
 Service och support kopplat till Tjänsten.
 Utvecklingsuppdrag, utredningar och förändringsarbeten.
 Säkerhetstjänster.
 Konsulttjänster kopplat till Tjänsten.
Leverantören kommer av CSN att kategoriseras som en strategisk leverantör vilket innebär att CSN kommer att ställa krav på viss form av samverkan vad avser deltagande roller, uppföljning och regelbundenhet i forum för styrning på operativ, taktisk och strategisk nivå. Leverantören kommer också att samverka med av CSN anvisad annan leverantör eller tredje man.
Mer information finns i bilaga 5 ”Allmänt om CSN och IT-miljön.”
Till det kommande Kontraktet kommer bilaga 7 ”eSAM:s Allmänna villkor IT-drift” att biläggas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 140 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30211300 Dataplattformar, 32580000 Datautrustning, 32581000 Datakommunikationsutrustning, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 72222300 IT-tjänster, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen