115793-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Återvinning av avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling behandling av hårdplast och mjukplast på Brännbacken ÅVC och Eriksö ÅVC
Referensnummer: 519760
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90514000 Återvinning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar mottagning, sortering och behandling av fraktionerna hårdplast och mjukplast, samt omhändertagande av rejekt/avfall som uppkommer. Insamling planeras ske i mindre behållare om 0,5–5 kbm och grovsorteras av personal innan material läggs i lastväxlarcontainer om 25–35 kubikmeter. Insamlingen kommer ske på två återvinningscentraler som ombesörjs av beställaren; Brännbacken ÅVC och Eriksö ÅVC. Eriksö ÅVC är under inledning av 2022 stängd för ombyggnation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen