115802-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Städning och renhållning – Ramavtal Renhållning och städ av mark Stockholms Stad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Renhållning och städ av mark Stockholms Stad
BeskrivningUppdraget är att under avtalsperioden tillgodose Exploateringskontorets behov av insatser vad gäller renhållning och städning av icke detaljplanelagd mark samt kvartersmark som Exploateringskontoret förvaltar. Uppdraget kan även komma att omfatta annan mark samt andra relaterade/kompletterande tjänster såsom: • Återställande av mark • Uppsättning av bom/grind/hinder och cementsuggor • Rivning av mindre byggnader (i anknytning till renhållning/städning) • Avlägsnande av bosättningar • Avfallshantering Omfattning i detalj kommer att framgå i respektive avrop. Ramavtalet förutsätter en entreprenör och organisation med god samarbetsvilja och flexibilitet där respektive avrop inkluderar att tillhandahålla en organisation för rådgivning och akut felavhjälpning under genomförandeskedet. Ramavtal träffas med en leverantör, vilket innebär att leverantör har rätt och skyldighet att under avtalsperioden utföra de tjänster och insatser beställaren bedömer att det finns behov av.
Intern identifierareE2024-00556
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45111100 Rivning, 45111220 Röjning av ris och buskar, 90511300 Insamling av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUppdraget är att under avtalsperioden tillgodose Exploateringskontorets behov av insatser vad gäller renhållning och städning av icke detaljplanelagd mark samt kvartersmark som Exploateringskontoret förvaltar. Uppdraget kan även komma att omfatta annan mark samt andra relaterade/kompletterande tjänster såsom: • Återställande av mark • Uppsättning av bom/grind/hinder och cementsuggor • Rivning av mindre byggnader (i anknytning till renhållning/städning) • Avlägsnande av bosättningar • Avfallshantering Omfattning i detalj framgår i respektive avrop. Ramavtalet förutsätter en entreprenör och organisation med god samarbetsvilja och flexibilitet där respektive avrop inkluderar att tillhandahålla en organisation för rådgivning och akut felavhjälpning under genomförandeskedet. Ramavtal träffas med en leverantör, vilket innebär att leverantör har rätt och skyldighet att under avtalsperioden utföra de tjänster och insatser beställaren bedömer att det finns behov av.
Intern identifierareRamavtal Renhållning och städ av mark Stockholms Stad