115805-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Skadereglering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för skadereglering av försäkringsskador
Referensnummer: 21/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66519400 Skadereglering
II.1.4.
Kort beskrivning
SRFAB upphandlar ramavtal avseende backuptjänster för extern skadehantering, vilket innefattar utredning, skadereglering, skadebesiktning, rådgivning samt handläggning av försäkringsskador inom egendom, energi, motor- och trafik inklusive personskador, ansvar inklusive personskador, olycksfall och regresser, som möjliggör avrop av konsultstöd i enlighet med upphandlingsdokumentet.
Anbud kan lämnas på alla eller vissa delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Egendomsskadereglering
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66510000 Försäkringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ansvarsskadereglering
Del nr: 2
Trafik- och motorskadereglering
Del nr: 3
Fordonsteknik
Del nr: 4
Personskadereglering, olycksfall/besöksolycksfall
Del nr: 5
Personskadereglering, skadestånd
Del nr: 6