Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel- och vinterrenhållningstjänster, AB Familjebostäder
Referensnummer: FB 2018/968-2.5.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar tillsyn, skötsel, avhjälpande underhåll samt närliggande tjänster inom markskötsel vinter och sommar på tomtmark.
L ska kontinuerligt utöva tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll. I detta inkluderas jour och beredskap för att uppfylla kraven även utanför normal arbetstid. Tjänsterna ska utföras på tomtmark belägen i Stockholm stad. Detaljerade uppgifter om omfattningen av entreprenaden och vilka förvaltningsobjekt som ingår framgår av upphandlingshandlingar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning, 90900000 Städning och renhållning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen