115837-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Bromölla: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandkonsulttjänster
Referensnummer: KS 2021/65; 2021-B101/B201/B301/B401
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för brandkonsulttjänster för successiva avrop efter behov under avtalstiden. Uppdragen kan komma att avse utredning, projektering, upprättande av slutliga produktionshandlingar, kontrolluppdrag eller delarbeten m.m. inom brandkonsultområdet, t.ex. att genomföra utredningar avseende brandskyddsdokumentation samt redovisa brandskyddsåtgärder, brandritningar, besiktningar m.m. Avtalet gäller fr.o.m. undertecknande t.o.m. 31.12.2022 med ensidig rätt för beställaren (var och en för sig) till förlängning med två (2) år. Ramavtalets takvolym är 3,6 MSEK för hela avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för brandkonsulttjänster för successiva avrop efter behov under avtalstiden. Uppdragen kan komma att avse utredning, projektering, upprättande av slutliga produktionshandlingar, kontrolluppdrag eller delarbeten mm inom brandkonsultområdet, t.ex. att genomföra utredningar avseende brandskyddsdokumentation samt redovisa brandskyddsåtgärder, brandritningar, besiktningar m.m. Avtalet gäller fr.o.m. undertecknande t.o.m. 31.12.2022 med ensidig rätt för beställaren (var och en för sig) till förlängning med två (2) år. Ramavtalets takvolym är 3,6 MSEK för hela avtalstiden.