115851-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Färjetransport
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Linjen 89
Referensnummer: TN 2023-0230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60610000 Färjetransport
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar att utföra kollektiv pendelbåtstrafik i Stockholms län på linje 89 Ekerölinjen samt ansvara för tillhörande tjänster (t.ex. kundservice och intäktssäkring, drift och underhåll av tonnage m.m.).
Idag nyttjas ca 3 leverantörsägda fartyg. Trafiken bedrivs året om. Antalet påstigande på årsbasis är idag ca 145 tusen och antal utbudstimmar trafik ca 4 000.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)