115869-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Transport på vattenvägar
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kollektiv sjötrafik i Stockholms mellanskärgård, avtalsområde C - Externa fartyg (E39C)
Referensnummer: 18/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60600000 Transport på vattenvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget som upphandlas omfattar kollektiv sjötrafik för den inre mellersta skärgården i Stockholm.
Uppdraget ska utföras med leverantörsägda fartyg med huvudsakligen utgångspunkt i Vaxholm till omkringliggande öar samt kompletterande helgtrafik med utgångspunkt från Stockholm via Vaxholm till stora delar av mellersta skärgården.
För mer information, se Ansökningsinbjudan.