115915-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Kirurgiska specialisttjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kataraktoperationer
Referensnummer: RS 2018/124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121300 Kirurgiska specialisttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg upphandlar kataraktoperationer, inklusive förundersökning och efterkontroll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85111000 Sjukhustjänster, 85111100 Kirurgisk sjukhusvård, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Landstinget har för avsikt att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer för leverans av.
Kataraktoperationer.
Leverantören ska utföra uppdraget inom ett avstånd på 20 mil från Gävleborgs länsgräns.
Landstinget uppskattar det externa behovet av kataraktoperationer till ca 3000 operationer per år.