115915-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Nöd- och säkerhetsutrustning – Fallskydd
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFallskydd
BeskrivningDenna upphandling omfattar ramavtal för SVOAs löpande behov av leverans av: • Fasta fallskydd (fasta fallskyddssystem, davit-armar, fallskyddsöglor, ankarpunkter o dyl) • Mobila fallskydd (flyttbara räcken, mobila davit-armar o dyl) • Personliga fallskydd (selar, linor o dyl) • Räddningsutrustning Leverantörens åtagande omfattar ett helhetsperspektiv för fallskyddsutrustning vilket ställer höga krav på leverantörens kompetens för en säker arbetsplats. I uppdraget ingår även: • Konsultation och rådgivning • Installation av fasta fallskyddssystem • Reparation och reservdelar till levererade produkter • Inspektion av utrustning Planerad avtalsstart är april/maj 2025. Se vidare upphandlingsdokumentet.
Intern identifierare24SVOA707
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 34950000 Bärande utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareFallskydd