116011-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kristinehamn: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för förvaltningen arbete, kompetens och välfärd
Referensnummer: NAKV/2023:49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningen för arbete, kompetens och välfärd ska upphandla ett nytt verksamhetssystem.
Omfattning
Under 2021 gjordes en organisationsförändring gällande förvaltningarna i Kristinehamns kommun. Det som tidigare var Socialförvaltningen delades och i stället bildades Stöd, Vård och Omsorgsförvaltningen (SVO) (äldreomsorg, HSL och LSS) samt Arbete, Kompetens och Välfärdsförvaltningen (AKV).
En tid innan uppdelningen gjordes en utredning kring ekonomiskt bistånd, arbetsmarknadsinsatser, vuxenutbildningen samt integrationsområdet. Denna utredning utmynnade i en sammanslagning av dessa områden tillsammans med de traditionella individ- och familjeomsorgsdelarna vilket bildade AKV.
I dag har resterande delar av förvaltningen verksamhetssystemet Pulsen Combine med undantag för arbetsmarknadsdelarna som använder systemet AMEA.
AKV består i dagsläget av drygt 200 medarbetare som har behov av ett nytt verksamhetssystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen