See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggtjänster och installationsarbeten för maskin och process
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för SBVT:s behov av byggtjänster och installationsarbeten för maskin och process. Upphandlingen är uppdelad i fyra avtalsområden och anbud kan lämnas på hela eller delar enligt följande områden: 1. Byggtjänster – ny-, om- och tillbyggnadsarbeten inom VA-verksamhet, 2. Byggtjänster – fastighetsunderhåll inom VA-verksamhet, 3. Maskintjänster inom VA-verksamhet, och 4. Processtjänster inom VA-verksamhet. Upphandlande enhet avser teckna ramavtal med alla leverantörer som lämnar anbud och kvalificerar sig inom respektive avtalsområde. Upphandlande enhet avser teckna ramavtal för en avtalstid om fyra år med möjlighet till förlängning i två plus två år.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45250000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin, 45252100 Byggnation av anläggning för behandling av avlopp, 45252130 Utrustning till anläggning för avloppsrening, 45259100 Reparation och underhåll av anläggning för avloppsvatten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Byggtjänster – ny-, om- och tillbyggnadsarbeten inom VA-verksamhet
Beskrivning: Ramavtalet omfattar byggtjänster gällande ny-, om- och tillbyggnadsarbeten av tekniska byggnader och anläggningar inom VA-verksamheten, exempelvis vattenverk, avloppsreningsverk, pumpstationer, vattentorn samt hög- och lågreservoarer, men kan även omfatta kontors- eller personalbyggnader. Upp-dragen kan vara både utförandeentreprenad och totalentreprenad. Omfattning, entreprenad- och upphandlingsform samt ersättningsmodell kommer att anges i avropsförfrågan. E ska ha möjlighet att genom lämplig UE utföra alla discipliner så som ma-skin/process, VS/Vent, el, styr/regler, mark och yttre VA, brand, etc samt att utföra projektering. Arbetena kan behöva göras både på hög höjd, till exempel på vattentorn, och i tekniska miljöer där det finns särskilda krav på säkerhet och arbetsmiljö. Leve-rantören ska ha kunskap och erfarenhet av att jobba i anläggningar som är i drift, där man måste vara extra försiktig med känslig utrustning, hygien och ar-betsmiljö.
Intern identifierare: 1. Byggtjänster – ny-, om- och tillbyggnadsarbeten inom VA-verksamhet
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2. Byggtjänster – fastighetsunderhåll inom VA-verksamhet
Beskrivning: Ramavtalet omfattar fastighetsunderhåll av tekniska byggnader och anlägg-ningar inom VA-verksamheten, exempelvis vattenverk, avloppsreningsverk, pumpstationer, vattentorn samt hög- och lågreservoarer, men kan även om-fatta kontors- eller personalbyggnader. Omfattning, entreprenad- och upphand-lingsform samt ersättningsmodell kommer att anges i avropsförfrågan. Exempel på fastighetsunderhåll som kan ingå: • Invändiga och utvändiga reparations- och underhållsarbeten på bygg-nader • Invändig och utvändig renovering av vattentorn, hög- och lågreservoa-rer. • Byggnation och komplettering av fasader • Montering och byte av fönster och dörrar • Uppförande och rivning av innerväggar och undertak • Golv- och ytskiktsarbeten • Takarbeten, inkl. läggning av tätskikt, byte av taktäckning och plåtar-beten Arbetena kan behöva göras både på hög höjd, till exempel på vattentorn, och i tekniska miljöer där det finns särskilda krav på säkerhet och arbetsmiljö. Leve-rantören ska ha kunskap och erfarenhet av att jobba i anläggningar som är i drift, där man måste vara extra försiktig med känslig utrustning, hygien och ar-betsmiljö.
Intern identifierare: 2. Byggtjänster – fastighetsunderhåll inom VA-verksamhet
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 3. Maskintjänster inom VA-verksamhet
Beskrivning: Ramavtalet omfattar installationstjänster samt reparation, utbyte och underhåll av maskinell utrustning och processrelaterade system inom VA-verksamheten. Arbetena kan förekomma i vattenverk, avloppsreningsverk, pumpstationer, vattentorn, reservoarer och andra tekniska anläggningar. Omfattning, entre-prenad- och upphandlingsform samt ersättningsmodell kommer att anges i av-ropsförfrågan. Arbetena kan ske i miljöer med höga krav på driftsäkerhet, hygien, säkerhet och arbetsmiljö, där anläggningarna i regel är i drift under tiden som arbetet ut-förs. Exempel på maskintjänster som kan ingå: • Installation, utbyte och underhåll av pumpar • Montage och service av omrörare, blåsare och skrapverk • Installation och underhåll av lyftanordningar och traverser • Montering, injustering och byte av ventiler, ställdon och rördelar • Installation och service av elmotorer och växlar • Mekaniskt montage och lossning av processutrustning • Tätningar, infästningar och fundament för maskinell utrustning
Intern identifierare: 3. Maskintjänster inom VA-verksamhet
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 4. Processtjänster inom VA-verksamhet
Beskrivning: Ramavtalet omfattar installationstjänster samt reparation, utbyte och underhåll av maskinell utrustning och processrelaterade system inom VA-verksamheten. Arbetena kan förekomma i vattenverk, avloppsreningsverk, pumpstationer, vattentorn, reservoarer och andra tekniska anläggningar. Omfattning, entre-prenad- och upphandlingsform samt ersättningsmodell kommer att anges i av-ropsförfrågan. Arbetena kan ske i miljöer med höga krav på driftsäkerhet, hygien, säkerhet och arbetsmiljö, där anläggningarna i regel är i drift under tiden som arbetet ut-förs. Exempel på processtjänster som kan ingå: • Installation och justering av utrustning i olika reningssteg, t.ex. sedimente-ring, filtrering och biologisk rening • Dosering, lagring och hantering av kemikalier • Installation och driftanpassning av system för slamavvattning, rötning och slambehandling • Desinfektionsteknik för dricksvatten (UV, klorering, m.m.) • Utrustning för luftning och syresättning • Mätning, övervakning och reglering av flöden, tryck, nivåer och kvalitet – inklusive instrumentering och givare
Intern identifierare: 4. Processtjänster inom VA-verksamhet