See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - Styr- och övervakningsarbeten - Uppsala, Gävle
Beskrivning: Akademiska Hus vill härmed upphandla nya ramavtal för Styr- och övervakningsarbeten för avrop som uppgår till 1 miljon kronor på angivna fabrikat och system.
Intern identifierare: 26/12
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51900000 Installation av styr- och reglersystem
Ytterligare klassificering (cpv): 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Ramavtal Styr och övervakningsarbeten
Intern identifierare: 1849994-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Atlantis, Atlas Webb och EVO (Larmia control)
Beskrivning: Underordnat och överordnat system - Fabrikatsspecifika krav på leverantören samt fabrikatsspecifika utvärderingsgrunder
Intern identifierare: 1849998-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Desigo CC (Siemens)
Intern identifierare: 1850000-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Lindinspect och Lindintell (Lindinvent)
Intern identifierare: 1850004-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: TAC Vista och Ecostruxure (Schneider Electric)
Intern identifierare: 1850016-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Wise (Swegon)
Intern identifierare: 1850017-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Netavent
Beskrivning: Underordnat system - Fabrikatsspecifika krav på leverantören samt fabrikatsspecifika utvärderingsgrunder
Intern identifierare: 1850019-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Sauter
Intern identifierare: 1850020-7