116166-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Reparation och underhåll av maskiner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Komprimatorer
Referensnummer: UH 19-38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö ABs hela behov kring komprimatorer och omfattar hyra, köp, service och underhåll samt även avyttring av komprimatorer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39713300 Avfallskomprimatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med över 500 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Upphandlande enhet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB, 631 86 ESKILSTUNA, Organisationsnummer: 556935–7501, Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00, Hemsida: www.esem.se
Bakgrund
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (ESEM) erbjuder sina kunder helhetslösningar inom återvinning. Som en del i det ingår att hålla med komprimatorlösningar anpassade efter kundens behov. ESEMs mål med upphandlingen är att skriva avtal med en flexibel leverantör som kan lösa ESEMs kunders varierande behov av olika komprimatorlösningar.