116188-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: UH-2018-688
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun och Ånge kommun inbjuder i enlighet med de bilagda upphandlingsdokumenten till anbudsgivning avseende Tekniska konsulter.
Upphandlingen avser ett ramavtal om tekniska konsulttjänster inom 29 kompetensområden (KO), tillika anbudsområden, vilka kommer att prövas och utvärderas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
KO-1. Byggnadsarkitekt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 75251110 Brandskyddstjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal om tekniska konsulttjänster inom följande 29 kompetensområden (KO), tillika anbudsområden, vilka kommer att prövas och utvärderas separat:
KO-2. Landskapsarkitekt
KO-3. Landskapsingenjör
KO-4. Samhällsplanering
KO-5. Byggnadskonstruktion
KO-6. Storkökskonstruktion
KO-7. VVS
KO-8. Sprinklersystem
KO-9. Process- och komfortkyla
KO-10. Energikonsult
KO-11. Elsystem
KO-12. Hisskonstruktion
KO-13. Styr- och övervakningssystem/automation
KO-14. Projekt- & byggledning
KO-15. Projekteringsledning
KO-16. Gatu-, väg-, mark- & anläggningsprojektering
KO-17. Belysning
KO-18. Geoteknik
KO-19. Förorenade områden
KO-20. Miljö
KO-21. Akustik & buller i inre miljö
KO-22. Akustik & buller i yttre miljö
KO-23. Markvibrationer
KO-24. Trafik
KO-25. VA-teknik
KO-26. Avfall
KO-27. Byggnadsantikvarie och kulturmiljö
KO-28. Brandskydd
KO-29. Kontrollansvarig enligt PBL
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8
KO-9. Process- & komfortkyla
Del nr: 9
Del nr: 10
Del nr: 11
Del nr: 12
KO-13. Styr- & övervakningssystem/automation
Del nr: 13
Del nr: 14
Del nr: 15
Del nr: 16
Del nr: 17
Del nr: 18
Del nr: 19
Del nr: 20
Del nr: 21
Del nr: 22
Del nr: 23
Del nr: 24
Del nr: 25
Del nr: 26
Del nr: 27
Del nr: 28
Del nr: 29