Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende el-, tele- och hisskonsulter inför renovering av ett kvarter i södra Klara.
Referensnummer: 223-2409/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser SFV:s behov av rubricerade konsulttjänster vid framtagande av systemhandlingar inför upphandling av en utförandeentreprenad. SFV ska som option ha möjlighet att förlänga avtalet att gälla även för framtagande av bygghandling och bygguppföljning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71333000 Maskintekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen