11637-2023 - ResultatSverige-Umeå: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Opto; Mark-och installation inkl material
Referensnummer: UE-2022-0652-912
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar markarbete och installation inkl materiel, optokabel och optotillbehör. Entreprenaden är ett Ramavtal. Utförandeentreprenad i form av generalentreprenad. Arbetena sker huvudsakligen i Umeå kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 45112400 Grävning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet är ett ramavtal avseende markarbete och installation inkl materiel, optokabel och optotillbehör. Utförandeentreprenad i form av generalentreprenad. Arbetena sker huvudsakligen i Umeå kommun.