2. Förfarande
Förfarande
Titel: Installationsentreprenad - Totalentreprenad i Samverkan, Blåsenhus Uppsala
Beskrivning: Arbetsomfattningen i Blåsenhus-projektet innebär att styr- och reglersystemet moderniseras, luftbehandlingsaggregaten byggs om och kompletteras med nya EC-fläktar, VAV-systemet byts ut eller byggs om, all belysning ersätts med LED, och brandlarmssystemet uppgraderas. Projektet inkluderar även utredning och projektering för återbruk av befintlig utrustning där det är möjligt. Projektet genomförs som en totalentreprenad i samverkan och delas upp i två faser.
Intern identifierare: 25/229
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000