116451-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Ventilationskanaler
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Ventilation
Referensnummer: UPH-2018-0018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39563530 Ventilationskanaler
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal gällande underhållsarbeten eller om- och tillbyggnader inom ventilation. Beställaren avser att teckna avtal med tre (3) entreprenörer. Avrop kommer att ske genom en kombination av rangordning och förnyad konkurrensutsättning.
Den årliga uppdragsvolymen kan uppskattas till cirka 50 000 000 kronor per år. Grund för dessa värden är historiska siffror och en uppskattning av det framtida behovet. Beställaren garanterar ej dessa volymer utan årsvolymen kan bli mindre eller större än dessa belopp. Antagen entreprenör förbinder sig att leverera beställarens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39563530 Ventilationskanaler, 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42512300 Värme-, ventilations- och luftkonditioneringsenheter, 42520000 Ventilationsutrustning, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen