116456-2025 - Planering
Sverige – Uthyrning av fordon för godstransport med förare – RFI: Entreprenadmaskintjänster
Förhandsmeddelande som endast används i informationssyfte
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRFI: Entreprenadmaskintjänster
BeskrivningHalmstads kommun undersöker möjligheten att i en kommande upphandling inkludera material såsom grus, makadam och bergkross i ramavtalet för Entreprenadmaskintjänster. Genom denna Request for Information (RFI) vill vi få en bättre förståelse för marknadens kapacitet att leverera både entreprenadtjänster och material inom samma avtal. Mer information om bakgrund finns underlaget.
Intern identifierareKS-2025/00146
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Ytterligare klassificering (cpv): 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14212200 Stenmaterial, 14213000 Makadam, tjärmakadam och oljesand, 45000000 Anläggningsarbete, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare