116506-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Vägarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klippanvägens ombyggnad Etapp 2
Referensnummer: 19/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233140 Vägarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser:
• Förläggning av ny självfallsledning av plast, diameter 800 mm, längs med Klippanvägen, från Östergatan fram till Kungsgårdsleden, nya tryckledningar från Kungsgårdsleden fram til E6.
• Ombyggnad av gatusektion längs med hela sträckan inkl. två nya cirkulationsplatser. ÅDT på Klippanvägen bedöms till 12 000.
• Förläggning av nya PE-rör (6 st) och jordlina till ny 130 kV-kabel för Öresundskraft på sträckan från E6 fram till Håvegropen.
• Förläggning av två HSP-kablar, 20 kV, söder om Klippanvägen på sträckan Kristian II:s väg – Lagegatan.
• Förläggning av ett antal fiberrör längs med hela eller delar av sträckan. Förläggning av ett stort antal rör för Öresundskrafts låg- och högspännigskablar framför allt i korsningen Klippanvägen-Kristian II:s väg och västerut mot Östergatan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231110 Rörläggningsarbete, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45233120 Vägbygge, 45233128 Anläggningsarbeten för rondeller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen