116526-2020 - ResultatSverige-Östhammar: Transportörer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avfall till behandling
Referensnummer: KS-2019-607
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42417200 Transportörer
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar transporter av cirka 12 000 ton brännbart hushålls- och industriavfall, matavfall, asbest till
Behandlingsanläggningar från Väddika avfallsanläggning i Östhammars kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42417200 Transportörer, 44613800 Avfallscontainrar, 60100000 Vägtransporter, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513300 Avfallsförbränning, 90514000 Återvinning av avfall, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen