2. Förfarande
Förfarande
Titel: 2024/716 UT68 Kilforsen stationsförnyelse och utbyggnad
Beskrivning: Upphandlingen omfattar stationsförnyelse och utbyggnad av 400 kV statios med benämning UT68 Kilforsen. För fullständig information om föremålet för upphandlingen hänvisas till förfrågningsunderlaget i dess helhet inklusive bilagor. Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande enligt lagen (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF). Upphandlingen har föregåtts av Svenska kraftnäts kvalificeringsprocess 2021/196 för upphandlingar av ny- och ombyggnationer av 220 och 400 kV stamnätsstationer. Förhandlingar kan i förekommande fall komma att föras med en eller flera leverantörer. Förhandlingar kan komma att föras i successiva steg för att minska antalet anbud. Sådan minskning kommer att ske med tillämpning av angivna utvärderingskriterier. Alltför höga prisnivåer hos bästa anbud kan medföra att upphandlingen kan komma att avbrytas.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45232221 Transformatorunderstation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98597:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45232220 Byggnation av undercentral, 65310000 Eldistribution