116536-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Krokom: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av flerbostadshus, kv Freja etapp 2
Referensnummer: 19/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att utforma ett nytt unikt bostadsområde med goda och ändamålsenliga hyresrätter. Visionen är att skapa ett hållbart, prisvärt och attraktivt boende i centrala Ås, där totalentreprenaden omfattar husbyggnad, samtliga mark- och grundläggningsarbeten jämte ledningsarbeten till fullt färdig anläggning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen