See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: European Rail Traffic Management System (ERTMS)
Beskrivning: Det EU gemensamma signalsystemet, European Rail Traffic Management System (ERTMS) kommer att implementeras bland annat på sträckningar Pågatågen och Östgötapendeln trafikerar. En förutsättning för fortsatt trafikering efter att spårinfrastrukturen fått det nya signalsystemet är att utrusta fordonen med ERTMS.
Föregående meddelande: 056598-2019
Intern identifierare: 2018/254
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34600000 Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000