116588-2020 - ResultatSverige-Östersund: Hantering av datanät och stödtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT som tjänst koncernen Almi Företagspartner AB
Referensnummer: UH-2019-13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72315000 Hantering av datanät och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Almi Företagspartner AB har idag hela koncernens IT outsourcad till en extern leverantör. Avtalet går ut under våren 2020 och av den anledningen gör vi en ny upphandling av vår IT som tjänst.
Upphandlingen är ett helhetsåtagande för den vinnande leverantören att överta, införa och därefter som tjänst löpande tillhandahålla Almis IT -stöd, vilket översiktligt omfattar:
• Styrnings- och ledningsfunktion för avtalade tjänster
• Drift av applikationer och infrastruktur i molnet
• Servicedesk/SPOC
• Nätverk
• PC-arbetsplats
• Utskriftshantering
• Stödtjänster
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT -drift