116623-2019 - ResultatSverige-Eslöv: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av 81 bostadslägenheter i Eslöv Slaktaren 25
Referensnummer: 18/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar nybyggnad av tre huskroppar med totalt 81 bostadslägenheter, ca 380 m2 butikslokaler och därtill hörande gemensamma utrymmen för kommunikation, förråd och teknik m.m. Projektet omfattar också erforderliga mark och anläggningsarbeten samt vissa arbeten på angränsande byggnader utanför arbetsområdet.
De nya byggnaderna kommer att certifieras enligt Miljöbyggnad 3.0, silvernivå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen