2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal, brandtekniska konsulttjänster
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla ett ramavtal för konsulter inom brandskydd och brandskyddsprojektering, som omfattar konsulttjänster inom följande områden: Ramavtalet baseras på avrop samt ett fast uppdrag gällande konsulttjänsten, brandskydd Konsult brandskydd; • Utarbetande av Systematiskt Brandskyddsarbete (SBA) för beställarens byggnader och anläggningar • Vara sakkunnig inom Systematisk Brandskyddsarbete (SBA) • Medverka vid riskbedömningar • Genomföra brandskyddsbesiktningar/statusbesiktningar • Agera beställarstöd i brandskyddsfrågor • Uppdatera och revidera byggnadernas brandskyddsdokumentation Konsult Brandskyddsprojektering; • Projektering av brandskydd • Bistå beställarens projektledare och verksamhet med rådgivning inom brandskyddsprojektering
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107978:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 75251110 Brandskyddstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion