116708-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Färjetransport
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Linjen 83
Referensnummer: TN 2023-0229
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60610000 Färjetransport
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar att utföra kollektiv pendelbåtstrafik i Stockholms län på linje 83 Stockholm – Vaxholm – Rindö samt ansvara för tillhörande tjänster (t.ex. kundservice och intäktssäkring, drift och underhåll av tonnage m.m.).
Idag nyttjas ca 18 av Waxholmsbolagets fartyg. Trafiken bedrivs året om. Antalet påstigande på årsbasis är idag ca 262 tusen och antal utbudstimmar trafik ca 6 000.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)