Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastväxlardumper
Referensnummer: 2018/1022-VKF-4502
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34142000 Kranbilar och dumprar
II.1.4.
Kort beskrivning
Lastväxlardumpern kommer att användas för rangering av avfalls- och återvinningsmaterial samt transport av schaktmassor m.m. Lastväxlardumpern kommer att användas i en dammig miljö. De kommer även att brukas på återvinningsanläggningar och köras på bl.a hårdgjorda underlag. Upphandlingen omfattar ett serviceåtagande. Upphandlingen ger möjlighet att ge olika anbud på antingen komplett lastväxlardumper, dumper förberedd för lastväxlare eller lastväxlarpåbyggnad inklusive styrsystem samt montage.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34140000 Tyngre motorfordon, 34142300 Dumprar, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144510 Fordon för avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen