116749-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vidmakthållandeavtal Spaningsfartyg typ Djärv (Batch 26) - Sydkusten
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 3: Försvarstjänster, militära försvarstjänster och civila försvarstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hasslö, Blekinge
Nuts-kod SE221 Blekinge län,SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser ingående av ett ramavtal, Vidmakthållandeavtal Batch 26 Region Sydkusten avseende underhåll och tekniskt systemstöd för Marinens Spaningsbåtar typ Djärv.
Fartygens hemmahamn är Karlskrona Örlogshamn.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50000000 Reparation och underhåll, 50640000 Reparation och underhåll av örlogsfartyg
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 54 560 100 SEK
exkl. moms