116817-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
X-ray diffraction system 2018
Referensnummer: C2018/121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstad University will acquire a multi-purpose X-ray diffraction system including hardware and software.
It should be suitable for phase and structural analysis, residual stress measurements, texture measurements, thin film applications and optional measurements. It should be suited for smaller laboratory specimens, solids and powders, as well as for larger specimens in application oriented measurements e.g. as with residual stress measurements. Thin film phase analysis studies of growth of nano-sized oxide particles are of interest and hence an interest in small angle measurements.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38500000 Apparater för kontroll och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen