116882-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsmaterial
Referensnummer: 2018.043 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser omfatta löpande beställningar och leveranser av förbrukningsvaror.
Upphandlingen avser ett bestämt nettoprissatt sortiment enligt bifogad varukorg samt leverantörens övriga sortiment inom samma produktkategorier med en rabattsats. Produkter kan komma att läggas till nettoprissortimentet under avtalstiden.
Uppskattad inköpsvolym är 14 miljoner SEK (exklusive moms) per år. Volymen är angiven utifrån de inköp som gjordes år 2017 för Alingsås kommun. Volymen ska betraktas som ett riktvärde och är inte bindande för beställaren. Detta innebär att det, vid kommande beställningar, inte får finnas några begränsningar avseende leveransvolymer. Likaledes får det inte finnas krav på att angiven volym ska uppnås.
Alingsås kommun har i dagsläget drygt 100 aktiva leveransadresser inom kommunen och runt 60 olika beställare inom avtalsområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18424300 Engångshandskar, 18930000 Säckar och påsar, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33711500 Hudvårdsprodukter, 33711900 Tvål, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221100 Köksgeråd, 39221122 Muggar, 39830000 Rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen