117142-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transport på vattenvägar – Pendelbåt E50B
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPendelbåt E50B
BeskrivningUpphandling av pendelbåtstrafik, nuvarande linje 80 som trafikerar sträckorna Nybroplan-Nacka-Lidingö-Frihamnen-Ropsten-Tranholmen-Storholmen-Ropsten med en option på ny linjesträckning mellan Täby-Ropsten. Trafiken kommer utföras med 100%elektrifierade fartyg
Intern identifierareTN 2024-1245
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60600000 Transport på vattenvägar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000