117164-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biträdande projektledare till projekt Cassiopeia studentbostäder i Lund
Referensnummer: 1051570-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus söker en biträdande projektledare till projekt Cassiopeia studentbostäder i Lund.
Akademiska Hus söker en projektledare med god erfarenhet av bostadsbyggnadsprojekt gärna i samverkan. Offererad projektledare ska leva upp till de höga krav på dialog och koordinering med verksamheten, projekterande konsulter och entreprenörer detta innebär. Akademiska Hus ser gärna en projektledare med innovativa idéer, som vågar utmana byggbranschen för att finna lösningar på utmaningar.
Konsulten kommer vara placerad i Lund och förväntas sitta på Akademiska Hus kontor eller på projektets platskontor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Akademiska Hus söker en biträdande projektledare till projekt Cassiopeia studentbostäder i Lund.
Orientering om projektet och uppdraget
Allmän beskrivningPå Akademiska Hus ges konsulten möjlighet att arbeta med ett spännande, innovativt projekt i ett av Sveriges största fastighetsbolag.För Akademiska Hus är hållbarhet ledstjärnan i allt vi gör och vi har högt uppsatta hållbarhetsmål, både för projektenheten specifikt och för hela företaget. Vi bygger för att själva äga och förvalta. Det är viktigt att konsulten, precis som vi, ser det stora värdet i att få möjlighet att göra skillnad inom samhällsbyggnation. Det är strategiskt viktigt för Akademiska Hus att ligga i framkant och driva utvecklingen inom byggbranschen. Vi är därför aktiva i branschforum och arbetar kontinuerligt med innovations- och utvecklingsprojekt i samverkan med forskare, expertis och näringsliv.Vi arbetar gärna i tvärfunktionella team, är nyfikna på varandras olika perspektiv och vet att våra olika personligheter, kompetenser och erfarenheter gör oss bättre. Vi arbetar kontinuerligt med erfarenhetsutbyte och tillsammans lyfter vi varandra och stärker Sverige som kunskapsnation.
ProjektetProjektet syftar till att bidra till boendemiljöer som ökar attraktiviteten och skapar liv på campus. Projektet omfattar bostadsbyggelse och kompletterande studielokaler, handel, centrumverksamhet och kontor vilket fördelas inom två bostadskvarter som delas av ett diagonalt stråk för att understödja en koppling mellan Forskarparken och Lunds Tekniska Högskola. Bebyggelsen planeras till ca 24 000 kvadratmeter BTA vilket motsvarar bostäder för ca 660 studenter och forskare i 320 lägenheter i blandade storlekar och former samt kompletterande verksamheter om ca 2550 kvm. Bebyggelsen planeras få en varierande skala i 3 - 9 våningar med ett tidsenligt och omhändertaget taklandskap som kan utmärka sig i ett storskaligt område. Studielokaler och servicefunktioner ska placeras i bottenvåningen utmed det centrala stråket för att skapa aktiva platser och gaturum. Bostäderna är tänkta för en blockhyresgäst. Lokalytorna kommer att hyras ut direkt av Akademiska hus. Studielokalerna samt övriga lokaler kommer att utformas i dialog med hyresgäster under den kommande projekteringen. Fastighetens yta uppgår till ca 21 000 kvm varav knappt halva ytan bebyggs. Fastigheten korsas av befintliga ledningar vilka behöver flyttas för att skapa förutsättningar för bostadsbebyggelse. Föreslaget läge för omplacering finns men detta ej fullständigt förankrat hos ledningsägarna. Projektet rymmer flera olika typer av fördröjningsanläggningar för dagvatten och vägar för bil och cykeltrafik runt och mellan de båda kvartersstrukturerna.
UppdragetKonsulten ska vara biträdande projektledare. Akademiska Hus söker en projektledare med god erfarenhet av bostadsbyggnadsprojekt gärna i samverkan. Offererad projektledare ska leva upp till de höga krav på dialog och koordinering med verksamheten, projekterande konsulter och entreprenörer detta innebär. Akademiska Hus ser gärna en projektledare med innovativa idéer, som vågar utmana byggbranschen för att finna lösningar på utmaningar.
Konsulten ansvarar för att säkerställa överenskommen funktion och kvalitet i projekten, samt driva en kostnadseffektiv och konkurrenskraftig byggprocess enligt Akademiska hus projektmodell. I uppdraget bidrar konsulten till Akademiska Hus uppdrag genom att arbeta från systemhandlingsskede till överlämnande och ansvar för alla delar i processen; projektering, kalkyler, entreprenader och myndighetskontakter mm. Detta med stöd av expertis inom bolaget.
Samtliga handlingar som konsulten levererar ska författas på svenska.
Konsulten kommer vara placerad i Lund och förväntas sitta på Akademiska Hus kontor eller på projektets platskontor. Akademiska Hus följer gällande rekommendationer för att minska smittspridning av Covid-19.