Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - mejerier
Referensnummer: 2017-24714
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården inbjuder Er att lämna anbud på Kriminalvårdens upphandling avseende ramavtal för avrop av mejeriprodukter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15500000 Mejeriprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte är att tillgodose Kriminalvårdens behov av efterfrågade produkter under avtalsperioden. Kriminalvårdens målsättning är att anskaffa produkter med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt. Kriminalvården avser att teckna ramavtal för avrop av livsmedel - mejeriprodukter till anstalter och häkten med en leverantör per leveransområde för leverans av efterfrågade produkter inom respektive leveransområde.