11719-2022 - PlaneringSverige-Växjö: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till samråd inför upphandling - Trafikupphandling 2025
Referensnummer: 21RGK287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skolskjuts och Serviceresor (sjukresor, färdtjänst, riksfärdtjänst, närtrafik mm) i Kronobergs län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen