117318-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Hallstahammar: Arbetskläder för män
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder
Referensnummer: KS 378/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser yrkeskläder & skor till kommunens olika discipliner. Upphandlingen är delad, anbud kan lämnas på en eller fler kategorier. Varje del utvärderas var för sig.
Detta dokument och tillhörande bilaga innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Nyttja er möjlighet att ställa (skriftliga) frågor, kom ihåg att ni är anonyma och ingen fråga är för liten, konstig eller ovälkommen, vi kommer göra vårt yttersta för att få fram svar snabbt. Vi ser verkligen fram emot ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18800000 Skodon, 18830000 Skyddsskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser arbets/yrkeskläder & skor till kommunens olika discipliner. Densamma är uppdelad i flera kategorier.
Allmän information
Allmänt
Hallstahammars kommun har en vision där det ska vara enkelt och nära att bo och verka. Vi strävar efter nytänkande och kreativitet samtidigt som vi vill visa intresse, ansvar och engagemang.
Kommunen har cirka 1 500 medarbetare som ska leverera välfärd och service till drygt 16 000 invånare. Upphandlingar av tjänster och varor är ett viktigt verktyg för att nå fram till Hallstahammars kommuns vision, vår ledstjärna, när vi söker efter leverantörer till våra verksamheter.
Målet med denna upphandling är att teckna ramavtal för området och varukategorin arbetskläder och arbetsskor. Syftet är att förse våra olika yrkeskategorier med hållbara funktionsriktiga plagg till ett konkurrensutsatt pris. Upphandlingen är delad, anbub kan lämnas på en eller fler kategorier.
Sortiment
Målet med denna upphandling är att förse sina medarbetare med skor och arbetskläder av god kvalitet, anpassade efter olika verksamheters behov. Ett brett sortiment erfordras för att tillgodose kommunens olika verksamheters krav och önskemål. Anbudsgivare ska därför ha ett stort och varierat sortiment väl anpassat för olika yrkesgrupper, kvinnor och män, små och stora storlekar.
Produkterna ska förses med tryck av varierad form och färg (tryck, brodyr eller gravyr beroende på vad som lämpar sig för produkten). Se närmre beskrivning i bilaga "Grafisk profil". Vid behov ska anpassning av kläder kunna göras, detta för att möta upp behov av specialstorlekar eller för att förstärka plaggen på utsatta områden.