117329-2022 - ÄndringSverige-Falkenberg: Leverantörstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-kommunikation
Referensnummer: SVN2021-114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72410000 Leverantörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Falkenbergs kommun med deltagande upphandlande myndigheter inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende IT-kommunikation. Anbudsgivning sker enligt villkor i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen omfattar:
Kapacitet över fiber (olika hastigheter) samt 4G/5G
Internetkapacitet
Ddos-skydd för internet-förbindelserna
Möjlighet till aktiv redundans via 4G/5G
Provisoriska förbindelser vid event eller andra snabbetableringar.
Redundanta förbindelser för internet och verksamhetskritiska anläggningar.
Upphandlande myndighet är:
Falkenbergs kommun, Org.nr: 212000-1231
Destination Falkenberg AB, Org.nr: 556862-9454
Falkenbergs Bostadsaktiebolag, Org.nr: 556095-1245
Falkenberg Energi Aktiebolag, Org.nr: 556461-4831
Falkenberg Energihandel AB, Org.nr: 556526-9627
Falkenbergs Vatten och Renhållnings AB, Org.nr: 556560-8121
Varberg Vatten AB, Org.nr: 556768-1977
Vatten & Miljö i Väst AB, Org.nr: 556764-7606