117330-2021 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datorer med tillhörande tjänster
Referensnummer: 19/254
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar datorer, skärmar, dockor m.fl. tillbehör samt tillhörande tjänster. Ett komplett sortiment av datortillbehör är en option i upphandlingen. Dessa avropas av Beställaren om det är affärsmässigt motiverat. Annars upphandlas de separat.
Jönköpings kommuns övergripande mål i upphandlingen är:
Att kunna erbjuda kommunens verksamheter kostnadseffektiva lösningar med efterfrågad funktionalitet samt hög driftsäkerhet.
Att miljö- och klimatpåverkan minimeras.
Att under hela avtalsperioden ha tillgång till rätt tjänster och produkter och att Leverantören bidrar till kommunens utveckling.
Att Leverantören ska bistå med råd och stöd inför val av ny utrustning beroende på kommunens behov.
Fungerande rutiner för hela kedjan från val av utrustning, inköp, leveranser, service, fakturering m.m..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237200 Datortillbehör, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Datorer med tillhörande tjänster. Eventuellt även återbrukstjänster för hårdvaran, datortillbehör, surfplattor och mobiler som option.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende datorer, skärmar, dockor m.fl. tillbehör samt tillhörande tjänster.
Omfattning
Volymer anges i kommande avsnitt.
Att kunna erbjuda kommunens verksamheter kostnadseffektiva lösningar med efterfrågad funktionalitet samt hög driftsäkerhet
Att miljö- och klimatpåverkan minimeras
Att under hela avtalsperioden ha tillgång till rätt tjänster och produkter och att Leverantören bidrar till kommunens utveckling
Att Leverantören ska bistå med råd och stöd inför val av ny utrustning beroende på kommunens behov
Fungerande rutiner för hela kedjan från val av utrustning, inköp, leveranser, service, fakturering m.m.