See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för elektriker och industrielektriker
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal gällande service-, reparations- och underhållsarbeten samt entreprenader inom följande områden: 1. Fastighetselektriker Med fastighetselektriker avses elektriker som ska arbeta med felavhjälpande underhåll på fastighetsteknisk utrustning, nyinstallation samt hantera akuta el-ärenden. 2. Industrielektriker Med industrielektriker avses elektriker som ska arbeta inom industriprocesser som hanterar lågspänning. Industrielektriker ska ha kunskap om styr- och reglerteknik/mekatronik, elektronik och datasystem. Upphandlingen avser tecknande av ramavtal. Upphandlingen genomförs som en ”begränsad SUA”, säkerhetsklassad upphandling. Det innebär att registerkontroll samt sekretessförbindelse kommer att krävas vid avrop inom säkerhetsklassade objekt.
Intern identifierare: 23/01854
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 - Fastighetselektriker
Beskrivning: Upphandling avser, förutom entreprenader, service, reparation samt felavhjälpande underhåll inom el-området fastighet för fastighetsel, fiber, data och tele. Det som ingår i fastighetsservice är, i huvudsak, men inte uteslutande: • Reparation och Felavhjälpande underhåll (akut och ej akuta ärenden) • Test av jordfelsbrytare för fastighetsel, ej process. • Byte av batterier i nödutrymningsskyltar • Byte av batterier i ficklampor som används som nödljus • Kontroller på Kretseum
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 - Industrielektriker Mitt
Beskrivning: Upphandling avser, förutom entreprenader, service, reparation samt felavhjälpande underhåll inom beställarens anläggningar. Service-, reparations och underhållsarbeten för industrielektriker inkluderar, i huvudsak, men inte uteslutande: • In/urkoppling av pumpar, motorer, processutrustning etc. • Förläggning/utbyte av kablage • Utbyte av frekvensomriktare • Felsökning i befintlig anläggning i styrskåp/central/ställverk • Installation av kabelvägar, montage kabelstegar etc. • Elarbeten inom ATEX-klassade utrymmen.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3 - Industrielektriker Norr