117397-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och tvätt av textilier, renrumskläder och kundägda textilier
Referensnummer: V 2018/328
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning.
Lunds universitet upphandlar hyra och tvätt av textilier. Anbudsgivare ska äga och hyra ut textilier samt ansvara för tvätt och skötsel av dessa. Lunds universitet har även kundägda textilier som vid behov behöver skickas till anbudsgivare för tvätt/kemtvätt. Lunds universitet avser att skriva avtal med en leverantör. Lunds universitet avser att skriva avtal med max 2 leverantörer (1 leverantör för varje del).
Del 1) Hyra och tvätt av textilier, även kundägda textilierDel 2) Hyra och tvätt av renrumskläder.
Anbudsgivare kan lämna anbud på en eller båda delarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering, 98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen