117438-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kunskapscentrum i katastrofmedicin
Referensnummer: 2.7-532/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar och avgränsar sig till det övergripande ämnesområdet katastrofmedicin, med
Särskilt fokus på sex (6) kunskapsområden, där kunskap ska utvecklas, upprätthållas samt spridas för att stärka svensk katastrofmedicinsk förmåga. Det omfattar såväl befintlig som framtagande av ny kunskap.
Genomgående inriktningar för alla sex (6) kunskapsområden omfattar följande:
— hälso- och sjukvårdens förmåga att omhänderta ett stort antal skadade,
— hälso- och sjukvårdens förmåga till samverkan med Försvarsmakten avseende planering och
— förberedelser för hantering av kriser med syfte att uppnå inriktning och samordning, och
Förmågan att tillgängliggöra och implementera resultat av forskning och utveckling samt utveckling av koncept för evidensbaserade utbildningar och övningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 12
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kunskapscentrum i katastrofmedicin, Ramavtalsområde A
Del nr: A1, A2, A3, A4, A5, A6
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71317200 Hälso- och säkerhetstjänster, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73200000 FoU-rådgivning, 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling, 79430000 Krishantering, 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster, 98113000 Tjänster tillhandahållna av specialistorganisationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar tjänster med syfte att stärka svensk katastrofmedicinsk beredskap genom att bedriva forskning, utveckla, upprätthålla samt sprida kunskap om katastrofmedicin och krisberedskap inom Socialstyrelsens verksamhetsområde.
Socialstyrelsen avser att teckna ramavtal med leverantörer och avropa tjänster inom två
Ramavtalsområden, ramavtalsområde A respektive B. Båda ramavtalsområdena är i sin tur indelade i
Sex (6) delområden (A1-A6 samt B1-B6) som fokuserar på var sitt av sex (6) kunskapsområden:
— Katastrofmedicin - global katastrofmedicin och internationella insatser
— Katastrofmedicin - prehospital vård vid komplexa skadeområden
— Katastrofmedicin - psykotraumatologi
— Katastrofmedicin - strålningsmedicin
— Katastrofmedicin - toxikologi
— Katastrofmedicin - traumatologi
Kunskapscentrum i katastrofmedicin, ramavtalsområde B
Del nr: B1, B2, B3, B4, B5, B6
Ramavtalsområden, ramavtalsområde A respektive B. Båda ramavtalsområdena är i sin tur indelade i sex (6) delområden (A1-A6 samt B1-B6) som fokuserar på var sitt av sex (6) kunskapsområden: