117441-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Databastjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivillig förhandsinsyn - Webbaserad juridisk litteratur och allmänna rättsdatabastjänster
Referensnummer: ÅM2022-421
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72320000 Databastjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Åklagarmyndigheteten avser att genomföra direktupphandling av webbaserad juridisk litteratur och allmänna rättsdatabastjänster och tilldela kontrakt till Karnov Group AB. Direktupphandlingen avser även Ekobrottsmyndigheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48610000 Databassystem, 72300000 Datatjänster, 79100000 Juridiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Webbaserad juridisk litteratur och allmänna rättsdatabaser.