117515-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalificerade allmänutredare
Referensnummer: 19/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Statskontoret upphandlar ett ramavtal med sex leverantörer för deltagande i myndighetens utredningsprojekt, för kartläggning och analys inom den offentliga förvaltningen. Projekten omfattar som regel frågor om ledning, styrning, organisering och effektivisering. Därutöver kan frågorna i uppdragen exempelvis gälla ekonomisk styrning, ekonomisk redovisning, kostnadseffektivitet och samhällsekonomiska analyser, eller juridisk analys.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311100 Utformning av undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen