117553-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Sjukskötersketjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kommunal hälso- och sjukvård utförd av sjuksköterskor på jourtid
Referensnummer: 2.3.2-538/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141200 Sjukskötersketjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kommunal hälso- och sjukvård utförd av sjuksköterskor på jourtid till personer med beslut om bostad
med särskild service enligt LSS av Stockholms stad, där boendet drivs i stadens egen regi, på entreprenad eller enligt LOV-avtal
och är belägen inom Stockholms stads geografiska område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen