117569-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsskötsel Lars Färgares gård
Referensnummer: FS 2.1.2-1714-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetsskötsel med tillhörande service för gästforskarbostäder.
Umeå universitets bostadsförmedling omfattar ca 300 bostäder för korttidsuthyrning till internationella gästforskare. En del av beståndet är Stiftelsen Lars Färgares gårds med sina 38 lägenheter. Vårt behov är att upphandla fastighetsskötsel för stiftelsens hyresobjekt men även att upphandla besiktning och lokalvård för alla 300 inhyrda bostäder.
Utöver detta ingår besiktning och vid behov översynstäd av ca 500 studentrum för utländska studenter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar de 38 lägenheter som ingår i Fastigheten Lars Färgares gård samt ca 300  gästforskarlägenheter inom områdena Ålidhem, Carlshem, Berghem, Mariehem, Nydalahöjd och Tvistevägen.
Besiktning av alla gästforskarlägenheter och studentrum inom Bostadsförmedlingen, omfattning ca 5-20 lägenheter per månad i storleken 29 - 80 kvm. Efter besiktning så kan behov finnas av storstädning eller översynsstädning när lägenheten byter hyresgäst med en uppskattad frekvens om ca 5-20  lägenheter per månad.
Veckostädning sker enbart i fastigheten Lars Färgares Gård.