117593-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Platser i Vård- och omsorgsboende
Referensnummer: UE 21.069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Eskilstuna kommun genomför upphandling av drift av ett vård- och omsorgsboende med placering inom Eskilstuna kommun.
Upphandlingen avser platser i särskilt boende, vård- och omsorgsboende. Leverantören ska med egen personal i ändamålsenliga lokaler driva boendet under eget ansvar innefattande ekonomiskt ansvar för personal, lokaler och utrusning samt för övriga kostnader förenade med verksamheten.
Utgångspunkt i upphandlingsdokumenten är utifrån en platsfördelning av 50 % för brukare med demenssjukdom och 50 % för brukare med somatiska funktionsnedsättningar. I anbudet ska anbudsgivaren utgå från dessa förutsättningar. Vid driftstart kommer dock den prognostiserade fördelningen att vara 100 % platser för brukare med demenssjukdom. Omställning till annan platsfördelning kan komma att ske inom avtalstiden.
Driftstart ska ske senast 2024-05-02. Kontrakt kommer att tecknas med en leverantörer under förutsättning att kommunen erhåller minst ett lämpligt och godtagbart anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I tjänsten ingår att tillhandahålla;
-lokaler för vård- och omsorgsboende, 66 platser +/- 10 %, i nyproducerad fastighet alternativt i för ändamålet väl anpassad fastighet
-personal i den omfattning som krävs för att driva boendet på ett kvalitativt sätt
-omsorg- och serviceinsatser - biståndsbeslut och brukarens egna önskemål inom ramen för biståndsbeslutet ligger till grund för insatserna
-hälso- och sjukvård inom ramen för uppdraget
-näringsriktig och varierad heldygnskost veckans alla dagar
Målgrupp för detta uppdrag är personer över 65 år som beviljats särskilt boende enligt 4 kap 1 § Socialtjänstlagen (2001:453) och som av kommunen anvisats plats på boendet. Behov av omvårdnad, tillsyn, trygghet, stöd och samvaro är stort hos dessa personer, både socialt och medicinskt. Personerna har också behov av kontinuitet och personcentrerad omvårdnad.
Vården och omsorgen ska vara personcentrerad och av god kvalitet, den ska bygga på brukarens självbestämmande, integritet och trygghet samt präglas av kontinuitet och flexibilitet. Verksamheten ska inriktas på att brukaren får leva ett värdigt liv och känna välbefinnande. Det ska finnas möjlighet till social gemenskap och meningsfulla aktiviteter. Ett gott samarbete med anhöriga och företrädare ska eftersträvas.
Mesta och Borsökna är områden i kommunen som helt eller delvis saknar vård- och omsorgsboende. Kommunen uppskattar om boendet placeras inom något av de angivna områdena.
Driftstart ska ske senast 2024-05-02.
Kontrakt kommer att tecknas med en leverantörer under förutsättning att kommunen erhåller minst ett lämpligt och godtagbart anbud.