117600-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Djursholm: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal slåtter och gallringskötsel
Referensnummer: TN 2018/0110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Driftavtal slåtter och gallringskötsel. Upphandlingen delas upp i följande områden:
1. Traktorslåtter med upptag i höggräsytor
2. Naturvårdande slåtter med häst och tvåhjulig slåtterbalk
3. Gallringskötsel av buskage och träd i naturmark
Anbudsgivaren kan lämna anbud på en eller flera delar.
Upphandlande myndighet är:
Upphandlande myndighet är Danderyds kommun (organisationsnummer: 212000-0126).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 77100000 Jordbrukstjänster, 77300000 Trädgårdstjänster, 77312000 Ogräsröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av uppdraget.
DK inbjuder företag att lämna anbud på ”Skötsel av bostadsnära natur i Danderyds kommun”. Upphandlingen är uppdelat i tre delar:
Naturvårdslåtter med häst och skärande redskap.
Naturvårdande traktorslåtter med rotorslåtterkross och upptag.
Gallringskötsel av sly, grenar och buskar i bostadsnära naturområden.
Danderyds kommun har ett miljöprogram där Biologisk mångfald finns inbegripet som ett av kommunens miljömål. Tekniska kontoret ska enligt detta ha ansvar för att genom skötsel i grönytesystemet och i naturmark bibehålla eller öka den biologiska mångfalden i kommunen. Ett medel för att nå detta mål är att utföra växelvis slåtter i höggräsängar, samt att gallra naturpartier varsamt för att gynna den biologiska mångfalden. De tre upphandlingsdelarna är således en del av att uppfylla Danderyds kommuns miljöprogram. Tekniska kontoret har i dessa sammanhang ett mycket stort ansvar eftersom större delen av kommunens allmänna platsmark sköts av dem.
Förmågan att hålla tider för framförallt slåtter samt att leverantör förstår syftet med tjänsterna är därför av stor vikt. Om slåtter utförs i fel ytor, med fel metoder, eller vid fel tidpunkt kan det skada det den biologiska mångfalden för ett antal år fram i tiden. Om gallring sker felaktigt eller i för kraftig omfattning minskar också den biologiska mångfalden. Ett nära och lyhört samarbete med beställaren är därför av stor vikt.
Upphandlande myndighet.